akné

Akné – kľúčové typy ako sa ho zbaviť!

Trápi Vás akné? Nič nie je stratené

akné

Akné trápi veľmi veľa žien aj mužov. Niektorých trápi táto chyba krásy viac, iných menej. Neexistuje ale nikto, kto aspoň raz nemal problémy s týmito malými vyrážkami, alebo vredmi.

Čo to vlastne akné je?

Akné je ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v období puberty. Na koži sa nachádza množstvo vývodov mazových žliaz, ktoré keď sa uzatvoria, tak nastáva zápal a vzniká akné. Mazové žľazy sa uzatvárajú najmä z dôsledku nedostatočnej hygieny, alebo z nečistého okolitého vzduchu. Ak vznikne hlboký zápal a mazové žľazy nemajú ako vylučovať sekrét, vtedy vznikajú jazvičky.

Akné vzniká vtedy, ak v tele nastáva zmena hormonálnej činnosti, teda ako bolo spomínané, tak hlavne v puberte. U žien to býva aj počas menštruácie, kedy je zvýšená tvorba hormónov, nastávajú výkyvy hormonálnej činnosti a iných zmien v tele. Hormonálna nerovnováha vlastne znamená, že v tele či už muža, alebo ženy, sa nachádza príliš veľa mužského hormónu- testosterónu.

Príčiny akné

Príčin akné je mnoho, ale najčastejšie to sú:

 • Hormonálna nerovnováha
 • Zlá hygiena
 • Nedostatočná starostlivosť o pleť
 • Nevhodné kozmetické prípravky
 • Stres
 • Nedostatok vitamínov
 • Zlá životospráva
 • Nevhodné životné podmienky
 • Skryté ochorenie v tele
 • Kvasinky a plesne na koži
 • Fajčenie
 • Alergie

Z týchto rôznych uvedených dôvodov vyplýva, že akné ma príliš veľa spúšťačov a niekedy veľmi náročné ho liečiť a vyliečiť. Niekedy akné zmizne aj celkom rýchlo, ak sa napríklad skončí puberta, alebo sa vyrieši príčina akné, čiže sa napríklad zlepší životospráva.

Druhy akné

Existujú rôzne druhy akné, ktoré nás vedia potrápiť. Každý jeden druh má svoje špecifiká a pri každom treba postupovať inak a inak ho liečiť.

Delia sa na:

 • Komedony- ochorenie I. typu
 • Čierne bodky- ochorenie I. typu
 • Papuly a pustuly- ochorenie II. typu
 • Noduly a cysty- ochorenie III. a IV. typu

Komedony

Sú to typické červené vyrážky, ktoré majú biely stred. Vznikajú hlavne v období puberty a patria medzi menej závažné ochorenia kože.

Čierne bodky

Vznikajú rovnako ako komedony, ale maz, ktorý upcháva žliazku z vonkajšej strany vysychá a tým vzniká čierna farba.

Papuly a pustuly

Dá sa povedať, že je to v podstate vyšší vývojový stupeň komendonového akné. Predchodcom papuly a pustuly bývajú vždy komedony. Papuly a pustyly sa vyznačujú tým, že sú to malé červené vyrážky, ktoré ale naberajú na objeme a tým vzniká malý vriedok. Toto ochorenie patrí už medzi závažnejšie ochorenie kože.

Noduly a cysty

Patria medzi najzávažnejšie ochorenia kože. Noduly sú menej závažné, ako cysty, ale taktiež sú závažné. Pri oboch vznikajú malé vriedky, pri ktorých už je možnosť, že sa nebudú dať vyliečiť, nakoľko býva poškodené aj tkanivo kože. Môžu ostať na koži malé jazvičky.

Starostlivosť o akné

Ženy a dospievajúce dievčatá dokáže rozladiť už aj najmenšia vyrážka, ktorá sa vyskytne na ich koži. Malých bodiek a vyrážok sa dá však veľmi ľahko zbaviť pri dodržiavaní správnej starostlivosti a hygieny. Horšie je to už však pri ťažšej forme akné, kedy býva veľmi často nevyhnutné, aby dotyčná osoba navštívila špecializovaného doktora- dermatológa. Dermatológ je lekár, ktorý sa stará o rôzne kožné ochorenia, teda aj lieči akné.  V prípade potreby môže doktor predpísať rôzne liečivé masti, alebo v prípade potreby aj lieky.

Typy pleti

Rôzne typy pleti majú rôzne požiadavky na hygienu. U všetkých typov platí, že neodborné vytláčanie akné, môže viac uškodiť, ako pomôcť.

Existujú tieto základné typy pleti:

 • Suchá
 • Citlivá
 • Normálna
 • Zmiešaná
 • Mastná

Suchá pleť

Táto pleť je veľmi obľúbená v mladosti, pretože sa takmer vôbec nevyskytuje na nej akné, nakoľko nie sú až tak aktívne mazové žľazy. Býva jemná a hladká. V staršom veku sa začne voda z pokožky odbúravať a vznikajú prvé vrásky, ktoré sú viditeľnejšie ako u mastnej, alebo zmiešanej pleti. Taktiež je náchylnejšia na praskanie cievok, je veľmi citlivá na zmenu počasia a vyskytujú sa na nej lišaje. Na túto pleť je najvhodnejšie používať prípravky na suchú a citlivú pleť, ktoré dokážu nevyhovujúce prejavy pleti v staršom veku zmierňovať.

Citlivá pleť

Citlivá pleť je veľmi zriedkavá a taktiež veľmi náročná. Reaguje na výkyvy počasia, na nesprávnu kozmetiku, ale tiež na ju môže podráždiť vatový tampón. Pleť reaguje začervenaním, pálením, alergickou reakciou, alebo svrbením. Akné sa vo veľkej miere nevyskytuje, skôr sa môžu objaviť  začervenané bodky. Na túto pleť je najlepšie používať prípravky na citlivú pleť, ktoré pokožku regenerujú a zmierňujú podráždenie.

Normálna pleť

Typická je pre novorodencov a deti. Nie je veľmi bežná. Vyznačuje sa tým, že je bezproblémová, má normálnu tvorbu mazu, čiže sa skoro vôbec neobjavuje akné. V období dospievania táto pleť na seba berie vlastnosti pleti suchej, zmiešanej, alebo mastnej.

Zmiešaná pleť

Táto pleť má vlastnosti suchej pleti a mastnej pleti. Je to najrozšírenejší typ pleti. Vlastnosti mastnej pleti sa vyskytujú v oblasti T-zóny a zvyšok pleti má vlastnosti suchej pleti. T-zóna je oblasť čela, nosa a brady. Táto pleť je náročná na ošetrovanie, pretože T-zóna by sa mala ošetrovať prípravkami na mastnú pleť, zatiaľ čo na zvyšok pleti je vhodné používať prípravky na suchú pleť. Vhodný je aj výber prípravkov na zmiešanú pleť.

Mastná pleť

Mastná pleť sa vyznačuje tým, že žľazy vytvárajú nadmerné množstvo mazu. Na tejto pleti sa veľmi často vyskytuje akné, ktoré pri nedostatočnej starostlivosti môže spôsobiť nemalé problémy, napríklad jazvy. Pri zhoršení stavu akné, pri tomto type je vhodné vyhľadať odborníka. Výhodou ale je, že ženy aj muži s týmto typom pleti nemajú vo vyššom veku toľko vrások, ako ľudia so suchou, alebo citlivou pleťou. Ďalšia výhoda je, že pleť je oveľa viacej chránená pred poveternostnými vplyvmi, vďaka vysokému obsahu mazu.

Kde môže vzniknúť?

akné na chrbte

Najčastejšie vzniká na tvári a teda hlavne v období puberty. Druhým a veľmi častým miestom na vzniku akné je určite chrbát. Pluzgieriky na chrbte a tvári majú síce podobné príčiny vzniku, často však sú väčšie a bolestivejšie a rozhodne sa neodporúčajú vytláčať.

Podobné je to aj s akné na zadku. Nakoľko je tu oveľa hrubšia koža ako na tvári, vytláčanie pokiaľ nie je naozaj nutné môže spôsobiť značnú bolesť a v neposlednom rade môže aj na peknom zadku zanechať nepríjemné estetické vady.

akné na zadku

Predchádzanie vzniku akné

Vo všeobecnosti platí, že voda je najúčinnejšia. Ak sa na tvári raz za čas vyskytnú nejaké nedokonalosti, tak je najvhodnejšie si každé ráno a večer umyť tvár čistou vodou. Potom je vhodné použiť čistiacu vodu, vhodnú na typ pleti. Následne sa môže použiť tonikumvhodný krém, ráno je to denný krém, večer nočný krém. Voľba krému závisí tiež od ročného obdobia. Najdôležitejšie zásady hygieny sú:

 • Čistenie
 • Tonizácia
 • Hydratácia

Pri dodržiavaní takejto hygieny, by sa ľahká forma akné mala zmierniť za pár dní. Správna starostlivosť prináša aj mnoho iných výhod, nakoľko keď sa zlepši pleť, tak sa zvýši aj sebavedomie a celkové vystupovanie človeka.

Mýty a fakty o akné od Naté

Akné – kľúčové typy ako sa ho zbaviť!
5 (100%) 1 vote

One Response

 1. WordPress Commenter 24. apríla 2017

Zanechaj nám komentár