Chudnutie vám upraví zdravie

chudnutie

Chudnutie dnes hýbe svetom a predstava, že máte krásnu postavu, ideálne miery a skvelú kondičku je lákavá pre každú dámu, ale i pána. Nič však nie je zadarmo a ak chcete schudnúť, treba pre to niečo urobiť. Cesta za lepším výzorom, ale aj pevnejším zdravím nebýva jednoduchá, ale je to niečo, čo sa oplatí podstúpiť. Keď už nie kvôli výzoru vašej telesnej schránky, ale kvôli vášmu zdraviu.  Zdravie je totiž iba jedno a nové si nekúpite, preto sa oň treba starať. Kilá navyše síce nepredstavujú priame riziko pre váš život, ale môžu spôsobovať komplikácie. Ak budú pribúdať a nebudú sa riešiť, prídu problémy estetické, ale aj zdravotné.

Vybrané články z kategórie

Kedy mám začať chudnúť?

Dôvodov na zhadzovanie nadbytočných kíl si každý nájde nespočetne. Nie je však na škodu zamyslieť sa, kedy je chudnutie naozaj na mieste. V modernom svete, kedy je za ideál krásy považované vždy každú chvíľu niečo iné, pretrváva názor, že chudé je krásne. Krása je ale relatívny pojem a chudnutie nie je vždy na mieste. Ak máte trošku väčšie boky než vaša kamarátka, avšak BMI index máte v poriadku, nemusíte hneď utekať do najbližšieho fitka a trápiť sa vyčerpávajúcimi tréningom od rána do večera, ani hladovať o jednom šalátovom liste denne. Spozornieť by ste mali v momente, ak ste spozorovali týchto 5 vecí:

chudnutie a jedenie

 1. Ste stále hladná –Práve ste dojedli trojchodový obed, avšak stále máte na niečo chuť. Prípadne do seba hádžete jedlá, ktoré vás nasýtia len na krátko a po chvíli máte opäť pocit hladu. Ide o sladkosti, potraviny s malým, alebo žiadnym obsahom vlákniny, s vysokým obsahom cukrov a prázdnych tukov. Ak sa týmto jedlám vyhýbate a stále máte rovnaký problém, môže ísť o inzulínovú rezistenciu alebo cukrovku typu dva, čo je veľmi nebezpečné a v takom prípade treba konzultovať situáciu s lekárom. Chudnutie môže predísť chorobám spojeným s nadváhou a vyrieši aj váš problém s prejedaním.
 2. Zle zaspávate a vstávate unavená – Problémy so spánkom môžu nastať v prípade, ak máte nadbytočný tuk uložený aj v oblasti krku. Ten totiž spôsobuje ťažkosti s dýchaním a ak sa poriadne nenadýchnete, len ťažko sa poriadne vyspíte. Môže sa sa objaviť aj nepríjemné chrápanie. Keď potom ráno vstanete, ste celá rozlámaná a aj rutina ako napríklad cesta do práce vás unaví.
 3. Máte vysoký tlak a cholesterol  civilizačné choroby spájané s nadváhou a obezitou ako vyšité. Vrátiť hodnoty tlaku a cholesterolu môžete aj bez liečby liekmi, a to zavedením správnej životosprávy do vášho života.
 4. Bolia vás kĺby a chrbát- väčšia váha vytvára na vaše kĺby vyšší tlak a dochádza ku nadmernému opotrebovaniu okolitého tkaniva. Za následok to má nepríjemnosť pri pohybe, až bolesť.
 5. Máte problémy pri fyzickej aktivite – prekážku predstavujú už len schody v obchodnom dome, kde sú pokazené eskalátory. Vynaložiť fyzickú aktivitu bez pachtenia je nadľudský výkon. Vaša kondička je na bode mrazu a aj popoludňajšia prechádzka nie je taká príjemná ako kedysi. Treba sa zaprieť a začať s nejakou pohybovou aktivitou- samotná prechádzka by mala na začiatok stačiť.

Ak ste svoje pribúdajúce kilá časom začali ignorovať, mohli ste spraviť obrovskú chybu. V 21. storočí sú strašiakom číslo jedna civilizačné choroby. Nie len vo svete, ale aj u nás na Slovensku trápi obezita, ktorá medzi civilizačné choroby patrí, veľké množstvo ľudí. Obezita môže byť ďalej zdrojom ďalších civilizačných ochorení, ako napríklad cukrovka, problémy so srdcom a cievami, niekedy dokonca až rakovina.

Čo chudnutím získam?

chudnutie prinesie zdravie

Začať so zdravým životným štýlom, vďaka ktorému pravdepodobne zhodíte aj nejaké kila, je ťažké. Možno nemáte správnu motiváciu, alebo neviete, čo vlastne získate. Pomôcť vám môže nasledujúcich niekoľko dôvodov, pre ktoré ľudia chudnú a telo a myseľ im za to ďakuje.

 • lepší spánok
 • bolesť kĺbov sa zmierni (možno aj zmizne úplne)
 • získate vyššie sebavedomie
 • najete sa z menšieho množstva jedla
 • jedlo bude chutiť lepšie
 • zlepší sa váš výkon v posteli
 • budete plní energie
 • imunitný systém sa stane silnejším
 • budete sa menej potiť
 • dostanete sa k novým aktivitám a činnostiam
 • lepšia kondička
 • budete mať zo seba lepší pocit
 • inšpirujete svoje okolie

Chcem schudnúť. Ako mám začať?

Na začiatok si treba uvedomiť, že každý organizmus je iný a od toho závisí aj spôsob, ako budete prichádzať o nadbytočné kilá. Ak ste žena a chcete to skúsiť spolu s vašou polovičkou alebo kamarátom z práce, nezúfajte, že on chudne rýchlejšie ako vy. Muži majú totiž tendenciu prichádzať o kilá skôr. Nestrácajte ale nadšenie a vieru, že to dokážete.

Ak ste úplný začiatočník a neviete, ako začať, je dobré zistiť, prečo vlastne priberáte.

1. Pijete málo vody

Voda je úplný základ, ale nie vždy myslíte na to, že sa máte napiť. Jednoducho nemáte pocit smädu, alebo nemáte čas. Robíte však obrovskú chybu. Čistá voda, či už z vodovodu, ak to lokalita dovoľuje, alebo vo fľaši, dodáva vášmu telu energiu a vyplavuje z neho zlé a nežiadúce látky. Ak si dáte trochu vody pred každým jedlom, uvidíte, že nezjete až tak veľa jedla, ako keby ste sa nenapili. Voda totiž váš žalúdok naplní a pocit hladu rázom nebude taký nutkavý. Voda navyše napomáha k rýchlejšiemu metabolizmu, a ak to skombinujete so zeleným čajom, základ na chudnutie už máte vytvorený.

2. Máte depresiu 

Mnoho ľudí zajedá pocit nešťastia kopou jedla. Ak sa to spojí s liekmi proti depresii, priberanie naberie rýchly spád. Niektorí užívatelia totiž zistili, že po istých liekoch na depresiu začali priberať. Zloženie totiž môže spôsobiť, že máte chuť na jedlo, hlavne na sladké. Môžete to vyriešiť zmenou liekov, alebo začať športovať. Je dokázané, že šport pomáha pri depresívnych stavoch.

3. Konzumujete potravu pred spaním

Zabudnite na pravidlo “po šiestej nejesť”. To platí len v prípade, ak sa večer nikam nechystáte a máte v pláne ostať doma a pozerať televíziu. Ak idete ešte s kamarátkami na babskú jazdu, zbytočne sa budete trápiť hladom a nakoniec si aj tak niečo objednáte vonku. Jesť by ste mali približne dve hodiny pred spánkom, aby ste nezaťažili žalúdok. Ak zjete na večeru o deviatej chleby vo vajci a pôjdete spať o pol desiatej, je vysoko pravdepodobné, že priberiete. Mali by ste si večeru naplánovať tak, aby ste nešli spať s plným žalúdkom, ale aby ste sa zase netrápili hladom veľmi dlho.

4. Nezdravé potraviny považujete za zdravé

sladkosti a chudnutie

Cereálie, sójové suky, müsli a podobné potraviny, o ktorých ste si mysleli, že sú zdravé a chudnutie s nimi nebude žiaden problém, sú v skutočnosti napumpované cukrami. Preto by ste si mali čítať výživové údaje na obaloch, ktoré vám o potravinách prezradia viac.

5. Máte stresujúcu prácu

Nič neničí snahu o chudnutie viac, než stres. Vaša práca si zrejme vyžaduje veľa času a vám na poriadne jedlo nezostane žiaden čas. Potrebujete niečo, čo rýchlo zjete a ešte rýchlejšie vás to zasýti. Často preto siahate po chleboch so šunkou, plnenou bagetou, alebo fast-foode. Jedlá tohto typu sú však na obed veľmi zlou voľbou. Rýchlovky z fast-foodov sú plné tukov a olejov, bagety z bufetu a chleba z domu sú plné sacharidov a nenasýtia tak, ako poradny obed. Potom počas dňa siahate po záložných zdrojoch energie ako káva, energetické nápoje alebo sladkosti.

Ak nemáte čas ani na to, jedlo vás čaká až doma. Keďže ste ale hladná, zjete takmer všetko, čo nájdete v chladničke. Nemáte poriadny jedálniček a životu chýbajú pestré jedlá. Skúste si obedy pripravovať už deň, prípadne dva vopred a v škatuľke si ho priniesť do práce. Urobiť si jedálny lístok na týždeň dopredu by mohlo tiež pomôcť.

6. Veľa solíte

Soľ nad zlato, ale všetkého veľa škodí. Teraz sa nemusíte vzdať soli úplne, ale skúste ju obmedziť. Zadržiava totiž v tele vodu a ste potom nepríjemne nafúknutá. Čipsy, praclíky, nadmerné solenie čerstvej zeleniny a iných potravín by ste mali vysadiť. Skúste miesto soli používať iné korenia, ak sa však bez soli nezaobídete, soľte menej. Následky by ste si mohli všimnúť už po zopár dňoch.

7. Chýbajú vo vašej strave bielkoviny

Narozdiel od sacharidov, bielkoviny sa rozkladajú omnoho pomalšie a ste po nich dlhšie sýta. Ak zanedbávate ich príjem, telo si začne bielkoviny brať zo svalov, kde sa nachádzajú. Prichádzate tým pádom nie len o svaly, ale spomaľujete aj metabolizmus a nedodávate svalom potrebnú výživu. Jedzte teda viac mäsa a strukovín.

8. Starnete

Po tridsiatke začneme strácať svalovú hmotu a už vieme, že to spomaľuje metabolizmus. Žiaľ, takto to príroda zariadila. Dá sa s tým ale bojovať! Treba si uvedomiť, že metabolizmus už nie je taký rýchly, ako kedysi, a teda nespracuje toľko kalórií. Znížte ich príjem a venujte sa fyzickej aktivite. Vykonávať šport môžete v akomkoľvek veku, čo už máte 15 alebo 98.

Ďalším krokom je správne začať. Pomôcť by vám mohli tri rady, ktoré sú veľmi jednoduché a aj ľahko splniteľné. Ak sa chce, všetko sa dá.

 1. Povedzte “dosť!” cukru. Sladkosti sú pri chudnutí úplné tabu. Vyhnite sa všetkému, čo obsahuje zbytočne veľa cukru. Sladké totiž podporuje tvorbu inzulínu, hormón zodpovedný za ukladanie tuku v tele. Skúste obmedziť potraviny s vysokým obsahom cukru ako biele pečivo, koláče, kysnuté knedle a podobne. Len vďaka tomuto môžete po týždni schudnúť možno až niekoľko kíl. Po vysadení cukru si všimnete, že sa rýchlejšie nasýtite s menšími porciami jedla a znížite tak príjem kalórií. Ako výsledok budete chudnúť bez pocitu hladu.
 2. Jedzte viac bielkovín, tukov a zeleniny. Každé jedlo by sa malo skladať z týchto troch komponentov. Konzumácia bielkovín je prospešná, pretože krotí váš apetít a nemáte chuť stále do seba niečo dávať. Znižuje sa tak váš denný príjem kalórií, takže ak nepodstupujete vyčerpávajúce tréningy, je nižší príjem kalórií presne to, čo chcete. Takisto sa nebojte tukov a sústreďte sa na “tie dobré”, ktoré vášmu telu dajú skutočnú energiu a skvelo vás zasýtia. Bez zeleniny by to ale bola nuda, tak na ňu nezabúdajte a doprajte si jej každý deň veľké množstvo. Je skvelým zdrojom vitamínom a vlákniny.
 3. Začnite cvičiť. Či už kardio, alebo silové cvičenia s činkami. Zabudnite, že keď budete cvičiť s činkami, skončíte ako veľkí svalnatí chlapi. To je jeden veľký omyl. Pomáha pri normálnom fungovaní metabolizmu, pretože pri chudnutí má tendenciu sa spomaľovať, a spevňuje svaly, takže nezostanete veľká, ale silná. Je medzi tým veľký rozdiel a aby ste boli svalnatá, museli by ste cvičiť pravidelne a podľa toho sa aj stravovať. Skutočne sa nemáte čo báť, ale ak máte aj napriek tomu pochybnosti, skúste to s kardiom. Chôdza, beh, bicyklovanie, čokoľvek, čo vám je sympatické

Spôsoby chudnutia

Už sme si vysvetlili, prečo by ste mali schudnúť, prečo priberáte (ak teda priberáte) a prečo sa vám nedarí chudnúť. Teraz sa pozrieme na spôsoby chudnutia.  Najlepšie je kombinovať prvé dva, avšak každému vyhovuje niečo iné. Výsledky môžete dosiahnuť uplatnením len jedného spôsobu, ale nemusí to byť také účinné a rýchle, ako spojenie toho, čo vám z rôznych štýlov chudnutia vyhovuje.

Diéty

chudneme s dietami

Keď sa vám kamarátka zdôverí, že chce schudnúť, väčšinou vytiahne nejakú diétu zo ženského magazínu, ktorá zaručene funguje, ale chudnutie zvyčajne neprichádza a ak tak len s jojo efektom. Možno aj funguje, ale musí to byť kvalitný ženský magazín. Vo väčšine prípadov však dotyčná dáma, skúšajúc “overenú” diétu, trpí neustálym hladom a ak sa jej podarí nejaké to kilo zhodiť, nastane neželaný jo-jo efekt. Ak sa rozhodnete pre diétu, skúste sa vyvarovať najčastejším chybám, ktorých sa dopúšťate:

 • jete príliš rýchlo– váš obed nie je závod, ktorý sa meria na čas a najrýchlejšie zjedená porcia je víťazná. Ak do seba jedlo rýchlo nahádžete, hrozí totiž, že si nevšimnete, že ste už vlastne plná. Skúste si jedlo vychutnávať, poriadne prežúvať a naberať si na príbor menšie sústa. Uvedomíte si, kedy už máte dosť a nebudete pokračovať ďalej v jedení,
 • vynechávate jeden alebo viac chodov– to, že vynecháte raňajky alebo večeru ešte neznamená, že ste do seba dali menej kalórií a vyhrali ste. Práve naopak. Nie nadarmo sa hovorí: “Raňajkuj ako kráľ, s obedom sa podeľ a večeru daj nepriateľovi.” S tou večerou to neberte až tak doslovne, dôležité je, čo sa hovorí o raňajkách. Tie sú zrejme najdôležitejšou časťou vášho jedálnička. Ránom sa začína deň, nepodceňujte preto prvé jedlo dňa. Dodáva vám energiu, ktorú budete zaručene potrebovať. Ak sa ráno nenajete, chýbajúce kalórie sa budete v priebehu dňa snažiť získať v iných jedlách. V konečnom dôsledku skonzumujete viac kalórií bez raňajok ako s raňajkami,
 • pijete nesprávne nápoje– ovocné 100% šťavy môžu znieť akokoľvek zdravo a fit, nenechajte sa však oklamať. Ovocie je samozrejme zdravé a nemalo by v našej strave chýbať. Vo forme džúsu, ktorý kúpite v obchode, sa schováva veľa cukrov, ktoré sa nachádzajú aj v ovocí. V džúsoch je ich ešte viac. To isté platí aj pre rôzne ovocné sódy a malinovky, sladené čaje a kávy, a v neposlednom rade, dnes tak populárne ľadové čaje. Zdravý čaj je ten, ktorý si spravíte doma a nedáte do neho tri lyžičky cukru. Nabudúce, ak budete cítiť pocit smädu, uhaste ho čistou vodou, alebo minerálkou,
 • veľa si naberáte– na servírovanie používate veľké taniere, na ktoré sa zmestí viacej jedla. Ak zmenšíte veľkosť nádoby, úmerne by sa mohla zmenšiť aj vaša porcia,
 • nesprávne si dochucujete– v reštaurácií si objednáte šalát a gratulujete si, ako zdravo žijete a ba priam cítite, ako chudnete. Môže to tak byť, ale celý proces kazí viacero vecí. Napríklad dresing. Krémové a majonézové dresingy sú neskutočne kalorické, aj keď ich je vo vašom šaláte veľmi málo. Podobne je to aj so slaninou, syrom a krutónmi. Ak stojíte medzi voľbou, či si dať šalát cézar s dresingom, syrom a krutónmi alebo grilovaný steak, je pravdepodobné, že steak bude mať kalórií menej,
 • neuvedomelé jedenie– možno máte vo zvyku dojedať zvyšky jedla po vašej ratolesti alebo rady niečo chrúmete pri televízii, prípadne pri čítaní knihy alebo inej aktivite. Ak máte deti, pravdepodobne robíte prvú spomenutú vec. Alebo to robíte samé pri sebe, keď si neberiete viac, než koľko zvládnete. Nedojedajte to nasilu. Odložte si zvyšky na neskôr. Ak sa to neoplatí, je šanca, že máte zvieratká, ktoré sa o to postarajú. Alebo to jednoducho vyhoďte. Posledná možnosť nie je veľmi ekologická a priateľská k prostrediu, avšak k vašej postave áno. Pokiaľ počas relaxu konzumujete niečo nezdravé a kalorické, napríklad čipsy alebo sladkosti, aj keď je toho málo, mali by ste prestať. Vymeňte to za vodu, čaj alebo ľahkú zeleninu.

Už vieme, čo máme a čo nemáme robiť. Teraz si pozrime obľúbené a funkčné diéty, ktoré používajú aj slovenské ženy a skutočne pomáhajú.

Delená strava

Veľmi jednoduchá a účinná metóda chudnutia. Tiež aj veľmi jednoduchá. Potraviny sa rozdelia na šesť skupín: 

 • mäso a ryby
 • vajcia
 • mliečne výrobky
 • pečivo, ryža, cestoviny, zemiaky
 • zelenina, sója, strukoviny, orechy
 • tvaroh, bryndza, cottage syr, tuky (margarín, maslo, olej)

Dôležité je, aby ste medzi sebou nekombinovali prvé štyri skupiny. Kombinujte ich s poslednými dvoma. Tie môžete kombinovať aj medzi sebou. Dôležité je jesť každé dve a pol až tri hodiny a žiadne jedlo nevynechať. Cukry sú povolené len doobeda, takže po obede už nič sladké, ale ani ovocie, pečivo, či ryža. Sledujte si zloženie potravín, ktoré jete ako štvrté alebo ďalšie jedlo. Ak obsahuje cukry, nechajte si ho radšej na ďalší deň. Delenou stravou môžete schudnúť až jedno kilo týždenne. Dávajte si však pozor! Ak docielite vytúženú váhu, nemali by ste sa vrátiť k predchádzajúcim stravovacím návykom, pretože môže dôjsť ku jo-jo efektu.

Príklad jedálnička na jeden deň: 

Raňajky: ovocné smoothie, proteinová tyčinka, nesladený čaj
Desiata: grahamový rožok, 250ml mlieka
Obed: grilovaný losos s dusenými strukmi
Niečo na zahryznutie: vajíčko natvrdo, uhorka
Olovrant: hydinová šunka a pečená tekvica
Večera: sardinky vo vlastnej šťave, zelenina

Bielkovinová diéta

Ako vyplýva z názvu, táto diéta je hlavne o bielkovinách. Počas mesiaca ich do seba dáte naozaj veľa, potešíte svaly a aj schudnete. Za mesiac môžete pomocou bielkovinovej diéty schudnúť až 8 kilogramov! Je vraj veľmi účinná a nehrozí strašidelný a neželaný jo-jo efekt. Stačí sa vyhýbať bielemu pečivu a všetkému, čo sa tvári ako tmavé, ale v skutočnosti je to stále biele pečivo. Kontrolujte si výskyt kilojoulov v tom, čo jete. Vysaďte sladkosti, kečup a kilá by mali ísť pekne dole. Inšpirujte sa príkladovým jedálničkom na týždeň:

1.deň

Raňajky: celozrnný rožok a nízkotučný biely jogurt
Desiata: jeden druh ovocia
Obed: zeleninový šalát s kuracím mäsom
Olovrant: celozrnný rožok s kuracím nárezom
Večera: pstruh a zeleninový šalát

2.deň

Raňajky: omeleta z bielkov s celozrnným pečivom
Desiata: zelenina s celozrnným pečivom
Obed: grilované mäso s bylinkami a korením bez oleja
Olovrant: jeden druh ovocia
Večera: varené mäso so zeleninou, prípadne grahamovým pečivom

3.deň

Raňajky: fit tvaroh s ovocím
Desiata: grahamové pečivo s nízkotučným syrom
Obed: mäso so zeleninovým šalátom
Olovrant: grahamové sucháre
Večera: biely jogurt, ovocie a piškóty

4.deň

Raňajky: celozrnné pečivo s ľubovoľným prídavkom
Desiata: jeden druh ovocia
Obed: ryba alebo kuracie mäso s celozrnnou ryžou
Olovrant: biely jogurt
Večera: zeleninový alebo ovocný šalát

5.deň

Raňajky: celozrnný rožok so šunkou a zeleninou
Desiata: jeden druh ovocia
Obed: grilované mäso, bravčové, prípadne ryba, zeleninový šalát
Olovrant: grahamové sucháre
Večera: kurací šalát s bielym jogurtom

6.deň

Raňajky: sucháre so syrom, šunkou a zeleninou
Desiata: biely jogurt s ovocím
Obed: chudé mäso so zeleninou
Olovrant: cereálna tyčinka
Večera: ovocný šalát

7.deň

Raňajky: ovocný šalát s jogurtom
Desiata: celozrnný suchár
Obed: kuracie mäso s ryžou
Olovrant: jeden druh ovocia
Večera: omeleta so zeleninou

Ketogénna diéta je efektívne chudnutie

Ketogénna diéta je podobná bielkovinovej. Je nízkosacharidovávysokým príjmom tukov. Telu je veľmi prospešná a pomáha predísť napríklad cukrovke alebo Alzheimerovej chorobe.

Ak by vás zaujímalo, čo znamená názov tejto diéty, nemusíte sa viac pýtať samých seba. Keď telo funguje na malom množstve sacharidov, dostane sa do stavu ketózy, kedy telo rýchlejšie spaľuje tuky a vy začnete chudnúť.

Samotná ketogénna diéta má niekoľko rôznych foriem. Každá je dobrá na niečo iné a je jemne pozmenená tak, aby si každý človek so špecifickými požiadavkami našiel správny typ.

 1. Štandardná ketogénna diéta: zvyčajne obsahuje 75% tukov, 20% proteínov a len 5% sacharidov.
 2. Cyklická ketogénna diéta: strieda klasické keto dni s vysokosacharidovými dňami – teda 5 keto dní a 2 sacharidové.
 3. Cielená ketogénna diéta: ideálna, ak chcete žiť podľa diéty a máte v záujme cvičiť a športovať.
 4. Vysokoproteínová ketogénna diéta: klasická ketogénna diéta s vyšším pomerom proteínov, teda 60% tukov, 35% proteínov a 5% sacharidov.

Medzi potraviny, ktoré máte zakázané jesť, patrí:

 • Sladké potraviny
 • Obilniny
 • Ovocie okrem malých plodov, ako napríklad jahody
 • Strukoviny
 • Koreňová zelenina a hľuzy
 • Nízkotučné alebo diétne výrobky, pretože čo odobrali na tukoch, pridali na cukroch
 • Diétne jedlá bez cukru
 • Isté druhy korenia alebo omáčky
 • Nezdravé tuky
 • Alkohol

Nebojte sa, stále zostáva dosť druhov potravín, z ktorých si môžete vybrať a schudnúť:

 • Mäso
 • Tučné ryby ako losos, pstruh, tuniak alebo makrela.
 • Vajcia
 • Maslo a smotana (živočíšne, samozrejme)
 • Syry
 • Orechy a semená
 • Zdravé oleje
 • Avokádo
 • Nízkosacharidová zelenina
 • Korenie

Z povolených potravín si viete jednoducho a aj lacno variť každý deň. Počas dňa máte tri chody, ktoré vás ale výborne zasýtia vďaka tukom a bielkovinám, ktoré obsahujú.

KetoMIX diéta

ketomix

Ak sa vám ale nechce tráviť čas za sporákom a variť, existuje riešenie aj pre vás. Je ním Proteínová ketoMIX diéta. Najobľúbenejší balík je na štyri týždne a obsahuje všetko, čo počas toho času potrebujete, aby ste schudli. Má 150 porcií, medzi ktorými nájdete jedlá ako koktejl, polievky, kaše a omelety. Mesačný úplný jedálniček kúpite za 210,90€, čo vychádza na 1,38€ na jednu porciu. Schudnúť môžete až 12 kíl, ak sa budete stravovať zodpovedne a drdržiavať stravovací plán.

5-dňová diéta

Do stavu vytúženej ketózy vás dostane aj 5-dňová diéta.  Verte, či nie, ale vďaka vysokoproteínovej diéte Express Diet môžete schudnúť za tak krátku dobu. Je to, podobne ako KetoMIX, balíček jedál, ktoré si doma ľahko a jednoducho pripravíte, keďže sú instantné. Sen schudnúť si môžete splniť, aj keď máte uponáhlaný spôsob života a na jedlo máte veľmi málo času.  Za päť dní do seba dáte dokopy 20 jedál, ktoré pozostávajú zo sladkých kaší, polievok a koktejlov. Express Diet si na internete kúpite za 59€, teda jedna porcia stojí necelé 3€. 

Japonská banánová diéta

Posledná ukážková diéta je asi najjednoduchšia. Hlavné sú banány a voda. Princíp je ten, že jete tak, ako obvykle, len s menšími úpravami:

 • ráno zjete banán s vlažnou vodou
 • pri každom jedle vypite pohár vody s izbovou teplotou, nič iné nie je povolené piť, len voda
 • na nočné výpravy do chladničky zabudnite, nejedzte po polnoci
 • najedzte sa tak, že budete sýta len na 80%

Vidíte? Jednoduché.

Cvičenie a chudnutie

cvičíme a chudneme

Patríte medzi ľudí, čo sa radi zapotia? Alebo len máte rady viacej veci pod kontrolou, teda aj svoje chudnutie. Fyzická aktivita spaľuje kalórie a formuje vaše telá. Kam nedočiahne diéta, tam nasadíte cvičenie. Nebojte sa, že by ste si nevybrali “to pravé orechové” pre vás. Existuje veľa foriem cvičenia, určite si nájdete správnu formu, ktorá bude vhodná pre vaše pohodlie, ale aj pre vašu postavu. Či už chcete upravovať boky, stehná, brucho, alebo rovno celú postavu.

Kardio

Ideálne na chudnutie a zlepšenie kondičky. Slovo “kardio” pochádza zo slova “kardiovaskulárne” a teda priamo súvisí so srdcom. Medzi kardio radíme cviky na výdrž a cviky, ktoré vaše srdce rozpumpujú na 50-75% vašeho maximálneho srdečného tepu. Svoje maximum si približne vypočítate jednoduchým príkladom: 220 – váš vek. Pokiaľ máte 30 rokov, vypočítate 220-30=190, teda váš maximálny srdečný tep je 190. Ak robíte čokoľvek, čo prekročí danú hranicu, robíte vlastne kardio. Môže to byť prechádzka, beh, cyklistika, korčuľovanie, plávanie, a tak ďalej. Ak sa rozhodnete pre tento typ športovej aktivity, nielen že schudnete, ale urobíte pre svoje telo omnoho viac:

 1. Dostanete sa do formy– pamätajte, viac kardio-tréningu znamená viac spálených kalórií.
 2. Posilníte svoje srdce– ak ste na biológii nedávali pozor, prípadne ste sa to v škole neučili, v ľudskom tele sa nachádzajú tri druhy svalov- hladké, priečne pruhované a srdcový sval. Naše srdiečko je kombináciou dvoch druhov svalov a potrebuje cvičenie tak, ako všetky ostatné. Predstavte si, že je motor nášho tela. Ak sa k nemu budeme správať až príliš šetrne, časom zhrdzavie, pretože mu bude chýbať nejaká akcia. Doprajte mu trochu cviku a uvidíte, že časom zosilnie a bude vám slúžiť ešte dlho a poriadne.
 3. Zlepšíte prenos živín a zásobovanie buniek vo vašom tele– ak je srdce motor, cievy a žily sú potom trúbky, cez ktoré ktoré pumpuje pohonné látky, v našom prípade krv. Pri cvičení je dopyt po kyslíku a  živinách zvýšený, takže srdce pumpuje rýchlejšie, pľúca zväčšia svoj objem a potrebné látky sa do cieľu dostanú omnoho rýchlejšie.
 4. Rozhýbete aj rozum, nie len telo– keď ste v pohybe, musíte myslieť na viacero vecí naraz, takže udržiavate svoje mysle zaneprázdnené. U niektorých detí s nadváhou si cvičenie spájajú dokonca so zlepšenými výsledkami v matematike. To len vďaka tomu, že sa musia viacej sústrediť.
 5. Lepšie sa vám bude spať– nie len spať, ale aj zaspávať. Cvičenie z vás vyštaví veľa energie a potom sa už nemusíte báť, že budeme musieť zase počítať ovečky.

Ak vás kardio-cvičenie zaujalo, v nasledujúcom videu si môžete pozrieť cviky pre začiatočníkov. Treba si však dávať pozor, každá z vás je iná a treba na to brať ohľad. Pri niektorých cvikoch by ste sa mohli zraniť a o ideálnom tréningu priamo pre vás diskutujte s trénerom alebo človekom, ktorý vie, ako vám poradiť.

Silový tréning – pomáha s chudnutím?

Je to druh fyzickej aktivity, ktorý je zameraný na vytvorenie odporu na svalovú kontrakciu. Jednoducho povedané, svoje svaly tým tak trošku ničíte a telo ich môže opravovať, čím sú väčšie, pevnejšie a silnejšie. Ak vykonáte silový tréning správne, prinesie vám niekoľko výhod:

 • spevníte si kosti, svaly a šľachy,
 • zlepšíte fungovanie kĺbov,
 • znížite riziko zranenia,
 • zvýšite hustotu kostí,
 • zrýchlite si metabolizmus,
 • zlepšíte si fyzickú kondíciu,
 • zvýšite produkciu lepšieho cholesterolu,
 • posilníte si srdce,
 • budete silnejšia,
 • a samozrejme, schudnete.

Nebojte sa však, že so silovým cvičeným budete naberať svaly a stane sa z vás svalovec. To nehrozí ani pri cvičením s činkami a záťažím. Aby ste dosiahli výzor kulturistu, museli by ste dodržiavať aj striktný režim daného športovca. Nebojte sa teda vo vašom tréningu trošku pritvrdiť a nenechajte na činky zbytočne padať prach.

Ak neviete, ako začať a čo presne pod silové cvičenia spadá, staré dobré brušáky vždy pomôžu. Nepotrebujete nič iné len vôľu začať, prípadne karimatku. Posilníte brušné svaly a zlepšíte svoj postoj. Pre správnu techniku, ak ju ešte neviete, si pozrite nasledujúce video:

Ďalším horúcim kandidátom je “bicykel”. Cvik, ktorý ste už pravdepodobne cvičili na telesnej. Okrem brušných svalov precvičíte aj ruky a nohy. Video návod nájdete tu:

Kliky sú ideálne na hornú časť tela, presnejšie ruky. Nielen že budete vyzerať skvelo, budete zdravá, ale zvládnete si sama otvoriť zaváraninový pohár, odniesť nákup na jedenkrát a udržať vaše ratolesti bez najmenších problémov.

Pre silné nohy a perfektný zadok pevný tak, že sa od neho odrazí minca, stačí robiť správne drepy. Jednoduché a pritom tak účinné.

Ak sa chcete pustiť do niečoho, čo zahŕňa činky a závažie, dajte šancu názornému 30-minútovému tréningu. Je ideálny pre začiatočníkov, mužov a aj ženy. Ak nemáte činky, pomôžte si vecami, čo nájdete doma, Napríklad fľašami naplnenými vodou.

Ak sa neviete rozhodnúť, či je to pravé orechové na chudnutie kardio alebo silové cvičenie, mohlo by vám pomôcť video, v ktorom sú oba spôsoby porovnávané spôsobom, ktorý by vám mohol pomôcť v rozhodovaní. Nič vám však nebráni, ak máte dostatok času, energie a chuti, aplikovať oba spôsoby.

Chudnutie s doplnkami stravy

Máte pocit, že diéty a ani cvičenia vám nijako nepomáhajú a chudnutie sa nedostavuje? Možno je problém niekde inde a potrebujete trošku “postrčiť”. Musíte si však uvedomiť, že doplnky samé o sebe nefungujú! Ich podstatou je hlavne to, že vám pomáhajú pri procese chudnutia. Ak by to tak fungovalo, všetci by boli chudí bez snahy.

Keď si toto uvedomíte, môžete si vybrať doplnok priamo pre vás. Na trhu ich je mnoho, my sme však výber zúžili a môžete si prečítať o dvoch doplnkoch stravy, ktoré majú pozitívne hodnotenia aj od slovenských uživateliek.

 • Fykotín

fykotin

Fykotín je produkt pochádzajúci z USA a je založený na prírodnej báze. Funguje na tým, že znižuje hladinu glykemického indexu. V jednoduchosti to znamená, že znižuje rýchlosť zvyšovania hladiny cukru v krvi. Čím rýchlejšie sa hladina zvyšuje, tým rýchlejšie sa tuky v tele ukladajú. Ak hladinu teda pomocou Fykotínu znížite, je šanca, že schudnete omnoho rýchlejšie. Ideálny efekt docielite správnou a vyrovnanou životosprávou.

Medzi prírodné zložky obsiahnuté vo Fykotine patrí napríklad: výťažok z modrých rias, červené riasy z rodu Gracilanci, jastrabík chlpánik, jalovec, ginkobiloba, trpazličia breza, horčík a draslík.

Čo sa týka balenia a ceny, Fykotín kúpite v troch variantách:

Fykotín, ktorý obsahuje 60 tabliet a stojí 19,90€,

Fykotín Forte má dvojnásobný počet tabliet, teda 120 a kúpite ho za 29,40€,

Fykotín Extra Forte, teda obsahovo a cenovo najvýhodnejšie balenie s 180 tabletami za 39,80€.

 

 • Reduxus

reduxs

Podobne ako konkurenčný produkt, aj Reduxs v sebe obsahuje prírodné zložky (šalcia lekárska, zelený čaj, púpava lekárska, brusnica obyčajná, kaktus, L-theanin, fosfatidylserín, betasitosterol). Je vyrábaný v Nemecku a jeho vzniku predchádzali roky výskumu, aby bol pre jeho užívateľov najvhodnejší. Funguje podobným spôsobom ako Fykotín- reguluje hladinu curku v krvi, zabraňuje tukom v ukladaní sa, navyše znižuje chuť do jedla a pripravuje metabolizmus na chudnutie. Výsledky by si mali jeho konzumenti všimnú už po prvom mesiaci a sľubuje úbytok na hmotnosti 2-6 kíl za mesiac. Medzi jeho nevýhody však patrí, že ho nemôžu užívať diabetici, ľudia trpiaci na leukémiu, chorobu pečene, obličiek a srdcovej chlopne.

Rozdieľ je aj v cene. Reduxus je totiž drahší. Za vyššiu cenu ponúka rovnaké počty kapsúl ako Fykotín. Ak by ste uvažovali nad kúpou, zoženiete ho takisto v troch rôznych balíčkoch:

2-mesačná kúra, teda jedno balenie za 39€ obsahujúce 60 kapsúl,

3-mesačná kúra stojí 70,20€ a má v sebe 120 kapsúl,

4-mesačná kúra má 180 kapsúl a stojí 93,60€.