Detoxikácia

Detoxikácia – očistime telo detoxom

Detoxikácia organizmu

Do nášho tela prijímame množstvo jedál, ale aj nápojov. Nie vždy je možné čítať presné zloženie a hlavne nie vždy je toto zloženie aj zrozumiteľné. Jedlá a nápoje obsahujú niekedy rôzne prísady, ktoré nie sú veľmi vhodné pre náš organizmus. Sú to napríklad rôzne farbivá, konzervačné látky, alebo zvýrazňovače chuti. Preto je veľmi dôležité, aby každý z nás raz za čas, podstúpil detoxikáciu tela. Aj keď tento pojem je už často spomínaný, tak nie každý vie, že za pojmom detoxikácia sa skrýva veľa možností, ako naše telo prečistiť od nežiaducich látok.

Detoxikácia tela

Výzor je pre veľa ľudí veľmi dôležitý, ale často sa zabúda na to, že sa treba starať o naše telo aj zvnútra. Okrem jedál a nápojov, sa do tela dostávajú toxíny aj zo vzduchu, vody, alebo aj liekmi, ktoré užívame. Toxíny sa z tela vyplavia aj samy, ale občas sa ich nahromadí v organizme väčšie množstvo a vtedy je vodné podstúpiť detox.

Potreba detoxikácie nastáva vtedy, keď naše telo obsahuje viacej toxínov, ako dokáže spracovať. Prejavy môžu byť nasledovné:

 • Zápcha
 • Hnačka
 • Zápach z úst
 • Alergie na potraviny
 • Nadúvanie
 • Časté prechladnutia a chrípky
 • Bolesti hlavy a chrbtice
 • Problémy pleti, akné
 • Ospalosť, potreba dlhého spánku

Ak pozorujete na sebe jeden, alebo viacero, z týchto príznakov, tak je veľmi pravdepodobné, že detoxikáciu organizmu je vhodné vykonať.

Chyby pri detoxikácii

Internet obsahuje mnoho rôznych detoxikačných kúr, ktoré sľubujú zázraky. Treba si ale vždy poriadne prečítať o čo ide a vyhnúť sa tak najčastejším chybám.

Hladovka

Niektoré detoxikačné kúry sú zamerané na to, že treba držať veľmi prísnu diétu, čiže minimum jedla, alebo dokonca niekoľko dňovú hladovku. Ak striedame veľký prísun jedla s minimom jedla, tak naozaj môžeme schudnúť, ale ide vtedy iba o úbytok vody. Voda je v tele nenahraditeľná, a preto takéto hladovky vôbec nie sú vhodné pri detoxikácii. Na internete sa síce uvádza mnoho príbehov ľudí, ktorý držali dokonca niekoľko týždňovú hladovku a cítili sa skvele. Takáto hladovka môže prerásť až do anorexie, čo je choroba, ktorá môže ohroziť aj život. Aj v tomto prípade netreba veriť všetkému a radšej si treba naštudovať, čo sa naozaj stane v tele pri dlhodobej hladovke.

Solená voda

Podstatou tejto kúry , je vypiť 1,5 litra vody, kde je rozmiešaná jedna veľká lyžica soli. Tento nápoj by mal z čriev pozbierať všetko nezdravé, čo sa tam nahromadilo. Táto metóda je veľmi zložitá a má prepracovanú techniku, ktorú si treba veľmi dobre preštudovať a pripraviť sa na ňu. Nestačí iba piť vody so soľou, ale aj dodržiavať presný rozpis jedál, kde treba v presnú hodinu, zjesť presné množstvo a druh potravín. Do tejto kúry sa treba pustiť iba pod dohľadom niekoho, kto sa v tejto kúre veľmi dobre vyzná.

Príliš veľa „superpotravín“

Pri nákupoch mnoho ľudí vyhľadáva potraviny, ktoré sú známe ako superpotraviny. Sú síce veľmi zdravé, ale tiež treba dbať na to, v akom množstve sú prijímané. Veľkým hitom je zelený jačmeň, ktorý účinkuje na prekyslenie organizmu a čistí črevá, pečeň aj ľadviny. K veľmi obľúbeným patrí aj Chlorella, ktorá ma skvelé detoxikačné účinky a pomáha bojovať pri zápche a plynatosti. V oboch prípadoch treba dodržiavať správne dávkovanie, pretože aj keď sú tieto potraviny veľmi zdravé, tak pri nepravidelnom, alebo nadmernom používaní, môžu mať opačný efekt a spôsobovať napríklad kŕče, alebo zápchu.

Bylinky

Bylinky sú veľmi zdravé a taktiež veľmi nápomocné pri detoxikácii a celkovom zdravom životnom štýle. Všetko ale treba robiť s mierou a nekombinovať rôzne druhy bylín bez toho, aby sme vedeli, aké majú účinky. Niektoré bylinky sa môžu veľmi zle znášať s liekmi. Pri výbere byliniek je najlepšie, dohodnúť sa s lekárom, alebo lekárnikom.

Málo pohybu

Veľa ľudí si myslí, že keď bude jesť správne potraviny a piť očistné nápoje, tak sa telo dostatočne prečistí. Toxické látky sa odbúravajú z tele aj pomocou potu. Preto je pohyb pri detoxikácii veľmi vhodný. Stačí sa napríklad denne hodinu prejsť, alebo navštíviť saunu. Taktiež je veľmi vhodná aj ručná lymfatická masáž.

Ako správne detoxikovať

Ako bolo už spomínané, tak existuje mnoho účinných spôsobov, ako dodržiavať detox bez toho, aby narobil viac škody, ako úľavy. Sú to napríklad:

 • Detoxikačné nápoje
 • Surová strava
 • Čistá voda
 • Cvičenie
 • Výživové doplnky
 • Detoxikačné pobyty

Detoxikačné nápoje

Detoxikačné nápoje sú v poslednej dobe veľmi populárne, ale aj účinné. Tieto nápoje sú založené na tom, že obsahujú iba prírodné látky, zeleninu, ovocie a vody. Známe sú aj pod pojmom smoothie. Medzi veľmi účinné patrí:

 • Zázvor– má čistiace účinky, pomáha pri detoxe, zbavuje telo toxínov, zlepšuje imunitu, a pri pravidelnom užívaní dodáva telu energiu.
 • Citrón– taktiež zlepšuje imunity, dodáva vitamín C
 • Cesnak– má antibiotické účinky a zbavuje telo parazitov
 • Chren- obsahuje mnoho vitamínov a minerálov
 • Červená repa– napomáha detoxikovať krv a podporuje produkciu červených krviniek

Detoxikácia infografika

INfografika detox

Surová strava

Surová strava je taká, keď sa užívajú potraviny, ktoré nie sú upravené, čiže nie sú varené, ani pečené, ani nijak inak tepelne upravované. Surová strava podporuje dlhovekosť a zlepšuje celkové zdravie organizmu. Takáto strava taktiež nezaťažuje organizmus a prospieva tráveniu. Ovocie aj zelenina tiež obsahuje vysoký obsah vody, ktorú vyžaduje každá detoxikácia.

Čistá voda

Najprirodzenejšia je pre správne fungovanie organizmu je čistá voda. Napomáha odbúravaniu toxínov z tela, celkovo prečisťuje organizmus, odstraňuje bolesti hlavy a problémy s močovými cestami. Zlepšuje prejavy menštruácie a odstraňuje zápchu.

Cvičenie

Ako je už vyššie spomínané, tak cvičenie napomáha poteniu sa. Vďaka poteniu sa odstraňujú toxíny z tela, zlepšuje sa srdcovo-cievna činnosť a okysličuje sa organizmus pri cvičení.

Výživové doplnky

Najpopulárnejšie produkty sú zelený jačmeňChlorella. Oba doplnky pracujú na tom, aby sa lepšie odplavovali toxíny z tela.

Detoxikačné pobyty

Tieto pobyty sú zamerané na cvičenie a na dodržiavanie správnej životosprávy. Väčšinou sú zamerané na cvičenia, ako je jóga, alebo pilates. Práve pri týchto cvičeniach sa človek lepšie zameriava na seba a viac zapája dýchanie. Detoxikačné pobyty sa ľahko dajú nájsť na internete a sú veľmi populárne.

Detoxikácia
5 (100%) 2 votes

Zanechaj nám komentár