Akné v dospelosti

Liečba akné v dospelosti

Akné je nepríjemná vec, ktorá trápi mladšie, ale i staršie generácie. Tak isto sa môže vyskytovať u žien ako aj u mužov a často nevieme ako proti tomu bojovať. Červené fľaky na tvári, chrbte či hrudi nikomu nesvedčia a preto každodenne hľadáme rôzne spôsoby ako tieto nedokonalosti odstrániť.

Akné vie poriadne znepríjemniť život najmä preto, že nie je ľahké sa ho zbaviť. Niekedy akné ustúpi vekom, ale stáva sa, že sa vás akné môže držať aj v dospelosti zubami nechtami. Existuje však množstvo riešení tohto kožného problému len treba nájsť ten, ktorý bude vyhovovať vám.

Čo je to akné ?

Akné je v podstate chronické ochorenie kože, ktoré trápi nejdeného človeka a to nie len v puberte. Keď sa mazové žľazy upchajú, začne sa tvoriť akné a teda na tele sa vám začnú hromadiť červené či dokonca červeno-biele fľaky. Niekedy sa akné prejavuje len v podobe začervenaných fľakov, inokedy prichádza aj so zápalom, kedy je v strede aj biela bodka. Táto ,,biela bodka“ je to, čoho sa telo potrebuje zbaviť a teda, robí to cez našu pokožku.

Čo spôsobuje akné?

V prvom rade akné spôsobuje upchatie mazových žliaz ako bolo aj vyššie spomenuté, avšak sú tu aj iné dôvody prečo akné vzniká.

Hygiena

Hygiena ako taká s akné veľmi súvisí, najmä keď sa už objaví. Poznáte ten pocit keď sa cez leto spotíte a nemáte sa hneď kde osprchovať. Takto pot necháte zaschnúť na tele a takáto znečistená pokožka je skvelým miestom pre vznik akné.

Choroba

Akné môže byť aj prejavom nejakého iného vážneho ochorenia čo môže byť aj veľmi nebezpečné. Pri vzniku akné v dospelosti je potrebné zistiť príčinu vzniku, pretože pokožkou nám telo dáva veľa vecí najavo.

Sedavý spôsob života

Ak celé dni presedíte v 30 stupňovej miestnosti v dlhých úzkych rifliach, nie je to veľmi dobré. Na pokožke takto môžu vzniknúť zapareniny a iné nepríjemné podráždenia. Celkovo teplo nie je dobrým priateľom pri liečbe akné a je dobré sa mu čo najlepšie vyhnúť.

Ako liečiť akné v dospelosti?

V prvom rade je vždy najdôležitejšie vyhľadať odborníka, ktorý zhodnotí váš  stav a prípadne vám predpíše lieky a nastaví liečbu. Treba vylúčiť vážnejšie choroby a zamerať sa na konkrétny problém pretože akné sa prejavuje u každého inak. Je potrebné nasadiť správnu liečbu a to vám zaručí len profesionálny dermatológ.

Čo pomáha na aké?

Ak ste sa predsa ešte neodhodlali ísť k lekárovi a váš problém nie je nejako rozsiahly môžete skúsiť aj zopár tipov, ktoré ľudia používajú na liečbu akné doma.

Detský púder

Detský púder našiel využitie v mnohých smeroch a takisto sa zaradil do rebríčku účinných bojovníkov proti akné. Tento púder po nanesení má za úlohu akné jemne vysušiť, ale pokožku zanechať jemnú  a vláčnu. Táto veľmi lacná metóda sa osvedčila mnohým  a naozaj stojí za vyskúšanie. Určite je však potrebné túto kúru niekoľkokrát zopakovať pre viditeľné výsledky.

Zinková masť

Zinková masť alebo pasta je známa pre svoje hojivé účinky. Potláča zápal a miesta, kde s nachádza akné pomaly vysušuje. Pasta má príjemnú hustú konzistenciu, ktorá je na prvý pohľad mastná, ale po roztrení na pokožku sa pasta jemne vsiakne do pokožky a začne pôsobiť. Najlepšie je natierať problematické miesta tak 2-3 krát denne na vopred očistenú pleť.

Sudocrem

Táto detská masť je známa skvelou starostlivosťou o detský zadoček. Avšak ak sa pozriete pozornejšie, na etikete je napísané, že pomáha aj pri liečbe akné. Má podobnú konzistenciu ako zinková masť, ale na rozdiel od nej má o niečo rýchlejšie výsledky. Už po 2-3 dňoch môžete jasne vidieť, že akné sa  stráca a takisto stráca na svojej červenej farbe. Dostanete ho kúpiť v každej lekárni.

Pleťová kozmetika

Pleťové vody na problematickú pleť môžete aplikovať pokojne aj na iné časti tela než len tvár. Zaraďte do svojej dennej hygieny aj čistenie aknóznej pokožky s produktmi, ktoré používate na pleť.

Cesnak

Starý dobrý cesnak. Vďaka jeho antibakteriálnym účinkom skvele potláča zápal a hovorí sa, že je to najlepšie prírodné antibiotikum. Pre  menej príjemnú vôňu je cesnak medzi ľuďmi nie príliš obľúbenou metódou na liečbu akné. Ak ale nemáte citlivú pleť, vyskúšajte to. Každá pomoc je pri akné dobrá a kým nevyskúšate, neuvidíte aké zázračné účinky cesnak môže mať.

Čo nerobiť ?stop akné

 

Je tu aj zopár vecí, ktorým by sa bolo dobré vyhnúť počas liečby pretože nemajú na akné dobrý vplyv.

Alkohol

Alkohol vo všeobecnosti veľmi vysušuje pokožku a pri liečbe akné má veľmi negatívne účinky. Lepšie je sa mu naozaj vyhnúť pretože pri prílišnom vysušení pokožky to bude mať úplne opačný efekt. Pleť sa zľakne a začne tvoriť ešte viac mazu.

Vytláčanie

V žiadnom prípade si vyrážky na tvári nevytláčajte. Možno si myslíte, že si tým pomôžete, ale opak je pravdou. Vytláčanie akné môže spôsobiť ešte rozsiahlejší problém.

Stres

Stres nie je dobrým spoločníkom v žiadnom prípade. Mali by ste sa mu vyhnúť veľkým oblúkom a možno potom zistíte, že stres bol príčinou vášho problému s akné.

Tipy na záver:

  1. Spite cez noc vo voľnom oblečení bez spodnej bielizne. Pokožke takto dáte priestor aby mohla dýchať a to veľmi pozitívne vplýva na liečbu akné.
  2. Pleť si čistite každý deň s produktmi na problematickú pleť.
  3. Dbajte na to aby ste sa vždy dôkladne odlíčili. Zostatky mejkapu liečbe akné nepomáhajú. Pleť má byť na noc čistá, hydratovaná a pripravená si oddýchnuť.
Akné v dospelosti
5 (100%) 1 vote

Zanechaj nám komentár