Spirulina – riasa, ktorá vás očistí

Modro – zelená riasa Spirulina

Spirulina

Charakteristika

Spirulina, z latinského názvu Arthrospira Platensis, patrí medzi najstaršie jednobunkové organizmy, ešte z čias kedy sa nimi mohli kŕmiť vôbec prvé živočíchy pretože existuje odkedy je na Zemi život. Tvorí sa na povrchu sladkovodných jazier. Znovu objavená bola  v roku 1950. Spočiatku bola využívaná ako prísada do rôznych jedál približne od roku 1970. Až neskôr boli zistené jej liečivé a blahodárne účinky. Jej hlavnou charakteristickou vlastnosťou, ktorá ju robí výnimočnou je, že obsahuje až dve telu prospešné farbivá.

Vďaka týmto farbivám sa spirulina môže chváliť úctihodnou produkciou celej škály proteínov a vitamínov. Jej ďalšie zložky sú v nej síce iba v malom množstve no ich účinok je neopomenuteľný, okrem bielkovín (56,6g), sacharidov (11,3g) a tukov (4,1g) sú tu ja,

● vláknina 16,4g
● sodík 0,36g
● chlorofyl 1179mg
● železo 82,7mg
● meď 0,195mg
● zinok 3,3mg
● horčík 270mg
● vápnik 270mg
● vitamíny: B2 6,9mg, B3 5,9mg, B6 18,4mg, B12 160ug, E 13mg
Uvádzané množstá sú na 100g výrobku.

Spirulina je bio a nie je GMO

Je výrazne háklivá na toxické i znečistenené vody. Nájdeme ju len v jazerách alebo vodných tokoch bez výrazného znečistenia akéhokoľvek druhu. Je takmer nemožné aby bola geneticky modifikovaná, pretože sa nevytvorí na vodách zasiahnutých pesticídmi. Spirulinu nájdeme najmä na pobreží Kona na Havaji a v Čadskom jazere.

Tieto jednobunkové drobné organizmy dokážu vďaka svojim farbivám fotosyntetizovať aj pod hladinou vody či pod kameňmi. Obsahujú veľmi svetlo citlivé bunky vďaka ktorým je to možné.

Okrem iného patrí do triedy cyanobacteria. Vyznačujú sa najmä prežitím v extrémnych podmienkach ako je vysoká teplota či sucho alebo zima. Majú takzvané akinety, bunky pomocou ktorých prežijú nepriaznivé podmienky. Z toho plynie aj mnoho výhod spracovania spiruliny. Pomocou zahrievania alebo ochladzovania väčšiny živých, ale aj neživých štruktúr meníme ich chemické a fyzikálne vlastnosti. Pri akomkoľvek spracovaní tohoto jednobunkového unikáta sa nemenia žiadne jej vlastnotsi, v tom spočíva jej výnimočnosť. Tieto riasy často vytvárajú slizovitý povlak na hladinách jazier, tvorený združovaním do cenóbií jednotlivých zástupcov tejto riasy. Je mikroskopická takže stielku samotnej bunky okom neuvidíme. Čo ale určite uvidíme, je zelená farba. Ako je už vyššie spomenuté obsahuje dve farbivá a to chlorofyl a fykocyanín.

Výhody farbív spiruliny

Chlorofyl
Vysoký obsah chlorofylu činí zo spiruliny bohaté plody na škrob aj horčík. Rastliny s vysokým obsahom chlorofylu nie len že detoxikujú naše telo, nakoľko ho prekysličujú, ale tak isto na seba viaže toxické látky a vyplavuje von z tela. Ako už vieme, že z fotosyntézy vzniká kyslík a z dostatku kyslíka máme viac energie. Môžme teda ďakovať chlorofylu a zeleným rastlinám za našu energiu. Takéto rastliny sú vhodné aj pre anemikov.  Zelené farbivo je stavbou podobné erytrocytom, s tým rozdielom, že viažu horčík. Obsahuje však aj bielkoviny, mastné kyseliny a potporuje tvorbu červených krviniek. Jedna z najznámejších mastných kyselín je gama-linolenová kyselina a kyselina linolová. Tieto esenciálne mastné nenasýtené kyseliny sa starajú o správnu hladinu cholesterolu v krvi.

Fykocynín
Ďalšie farbivo fykocyanin sfarbuje do modra a pomáha chlorofylu s fotosyntézou. Po dlhých štúdiách, konečne vedci odhalil aj blahodárne účinky toho modrého farbiva. Tak ako ja chlorofyl má detoxikačné účinky podporuje rýchlejšie hojenie rán, má aj protirakovinové účinky a zvyšuje celkovú imunitu organizmu. Je nutné spomenúť jeho výrazný vplyv na obličky. Znižuje množstvo toxických i chemických látok v obličkách, čo má za následok ochranu našeho tela pred nepriaznivými účinkami niektorých liekov, alebo rakovinotvornými potravinami. Obsahuje teda aj veľké množstvo antioxidantov, má pozitívny vplyv na kožné problémy, napríklad akné či na suchú pokožku.

Ľudské telo je schopné si samo vytvárať niektoré potrebné aminokyseliny, ale samozrejme existujú aj aminokyseliny, nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela, avšak sami  ich produkovať nedokážeme. Toto je otázka práve na spirulinu. Obsahuje všetky základné nevyhnutné aminokyseliny pre naše telo. S nedostatkom týchto základných aminokyselín by naše telo prejavovalo známky napríklad alergií, fyzické ťažkosti, svalových atrofíí, vypadávania vlasov atď. 60 až 70% jej váhy tvoria proteíny. V minulosti ju niektoré kmene považovali za superpotravinu. Vedci tvrdia, že by sa na nej dalo prežiť aj celý život.

Rozdielna kvalita, na čo dbať?

Pri kúpe tohto produktu okrem prihliadania na cenu a počet tabliet v balení pozerajte aj na pôvod tejto sinice. Štúdie dokázali, že najkvalitnejšia je z Taiwanu, nakoľko tam svieti slnko 300 dní v roku, ovdušie je tam narozdiel od iných industriánych krajín znateľne čistejšie. Ak na balení nie je krajina pôvodu môžete čínsku verziu od Taiwanskej odlíšiť aj tým, že z čínskej verzie sa nedozvieme detailné zloženie.

Upozornenie

Spirulina nie je určená pre kojace ženy ani deti do troch rokov. Výrobok nie je náhradou stravy. Podrobne si preštudujte zloženie, pri alergii na niektorú zložku neužívame. Ak máte problém so zrážanlivosťou krvi alebo užívate lieky na zrážanlivosť, je nutné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Dodržiavajte doporučené denné dávkovanie. Skladujte v suchu pri izbovej teplote 25°C mimo dosahu detí.

Arthrospira Platensis je často spájaná aj s pojmom diéta. Dá sa užívať vo forme tabliet, prášku alebo pridať do rozličných druhov jedál ako korenie. Účinky sa dostavia takmer okamžite. Má ľahko vstrebateľné cukry a nízky glykemický index. No nedá sa povedať, že by spirulina vyslovene pomáhala chudnúť. Vďaka jej detoxikačným účinkom, upraví chuť do jedla a hladinu cukru, čo má za následok vyváženú stravu a dostatok všetkých živín. Takže nepotrebujeme konzumovať zbytočné množstvá cukrov a tukov.
Celkovo je zeleno-modrá riasa spirulina bohatá na všetky nevyhnutné látky pre život ľudského tela, preto je nazývaná ako superpotravina a už dlhé roky ctená a vážená.

Ohodnoť článok

Zanechaj nám komentár