Vypadávanie vlasov nie je len záležitosť mužov

vypadavnie vlasov

Keď vlasy padajú

Vypadávanie vlasov, odborne zvaná alopécia, trápi taktiež mužov aj ženy. Aj keď vo všeobecnosti je to viac problém mužov, ako problém žien. Každému človeku vypadne denne pár vlasov, čo je normálne. Keď vlasy začnú padať vo väčšom množstve, môže to znamenať nejaký zdravotný problém, ktorý treba čo najrýchlejšie riešiť.

Prečo vlasy padajú

Keď spozorujeme, že nám vlasy začali padať viac, ako je zvyčajné, tak zisťujeme, čo všetko môže za tým byť. Normálny počet vypadnutých vlasov za deň, je okolo sto. Sledovanie vypadávania vlasov je možné buď počítaním vlasov, alebo odfotením si množstva vypadnutých vlasov za deň.

Vypadávanie vlasov infografika

Príčin môže byť naozaj veľa a nie vždy sa dá ľahko odhaliť. Môže to byť napríklad:

 • Stres
 • Nezdravá strava
 • Nedostatok vitamínov
 • Drastické diéty
 • Chemické látky
 • Genetika
 • Hormonálne zmeny
 • Chemoterapia
 • Príznak choroby

Stres

V dnešnej dobe nie je ničím výnimočným, že ľudia sú v strese. Všetci sa niekam naháňajú, nič nestíhajú a ak tento stresový stav trvá dlhšiu dobu, tak je veľmi pravdepodobné, že si neustály stres vyžiada svoju daň. Pri stresových situáciách je produkovaný hormón kortizol, ktorý je produkovaný nadobličkami. Ak je telo dlhodobo v strese, tak kortizol je nadmerne vylučovaný a telo prechádza do chronického stresu, kedy vlasy začnú nadmerne vypadávať.

Pre odstránenie vypadávania vlasov zo stresu, je úplne najjednoduchšie, aby ste sa vyhýbali stresovým situáciám. Zo začiatku to môže byť ťažké, ale veľmi účinné. Ak sa však nedarí stresové situácie eliminovať, tak na trhu existuje účinná pomoc. Je to liek, ktorý obsahuje účinnú látku Asstresin – B. Táto látka sa nachádza v niektorých liekoch a pôsobí tak, že blokuje receptory, ktoré vytvárajú kortizol a tým sa znižuje v tele hladina tohto hormónu.

Nezdravá strava

Aj nezdravou stravou sa dá privodiť si nadmerné vypadávanie vlasov. Do nezdravej stravy zahŕňame jedlá, ktoré sú mastné, obsahujú priveľa cukru a soli, polotovary, alebo obsahujú priveľa konzervačných a chemických látok. Najhoršie z týchto jedál sú polotovary, keďže môžu obsahovať látky, ktoré sa podieľajú na vypadávaní vlasov. Najvhodnejšie je obmedziť nezdravé jedlá a zamerať sa viac na ovocie a zeleninu.

Nedostatok vitamínov

Aj pri zdravej strave sa môže stať, že niektoré vitamíny a minerály nie sú dostatočné prijímané v strave. Pri vypadávaní vlasov je odporúčané dopĺňať najmä zinok, selén, železo, vitamíny skupiny B a skupiny E. Tieto vitamíny je najlepšie prijímať v strave, alebo ich dopĺňať pomocou výživových doplnkov.

Drastické diéty

Pri drastických diétach, je obmedzený prísun živín do tela a tým aj vitamínov a iných prospešných látok, pre správne fungovanie tela. Pri týchto diétach sa síce zníži hmotnosť, ale väčšinou je to len krátkodobý úbytok. Ak je telo dlhodobo vystavené takejto diéte, tak sa takmer určite dostavia rôzne príznaky, ktoré signalizujú, že telo ma málo výživných látok. Jedným z týchto príznakov, môže byť aj vypadávanie vlasov.

Chemické látky

Chemické látky môžu tiež nepriaznivo vplývať na pokožku hlavy a vlasové korienky. Najviac ovplyvňujú vypadávanie vlasov najmä časté farbenie vlasov, chemické látky v šampónoch a vlasových kondicionéroch a maskách. Nepriaznivo môžu vplývať na vypadávanie vlasov aj rôzne stylingové prípravky. Dôležité je, si dôkladne prečítať zloženie vlasovej kozmetiky a zamedziť tak nepriaznivým vplyvom.

Genetika

V rámci genetiky sa žiaľ dajú zdediť aj choroby. Jednou z týchto neželaných chorôb je aj strata ochlpenia na hlave. Ak je v rodine niekto, kto trpí na vypadávanie vlasov, tak je takmer isté, že tento problém postihne aj ďalších členov rodiny.

Hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny postihujú viac ženy, ako mužov. Najväčšou hormonálnou zmenou v tele ženy je tehotenstvo a pôrod. V tomto období sa väčšinou stane, že ženám začnú vlasy vypadávať. Tento proces sa väčšinou zastaví mesiac po pôrode.

Ďalšou hormonálnou zmenou v živote ženy je užívanie hormonálnej antikoncepcie. V tomto prípade je najlepšie antikoncepciu zmeniť, alebo ju úplne vysadiť.

Chemoterapia

Pri liečbe rôznych druhov rakoviny sa využíva chemoterapia, ktorá má aj mnoho nepriaznivých účinkov a jedným z nich je vypadávanie vlasov. Po skončení chemoterapie sa korienky vlasov zotavia a rast vlasov sa znovu naštartuje.

Príznak choroby

Vypadávanie vlasov môže byť aj predzvesť choroby, alebo upozornením, že v tele nie je niečo v poriadku. Väčšinou je to príznak ochorenia štítnej žľazy, kedy môže byť štítna žľaza neaktívna, alebo príliš aktívna. Pri neznámej príčine vypadávania vlasov je najvhodnejšie, aby sa na tento problém pozrel lekár, ktorý určí, čo najvhodnejšiu liečbu.

Ako liečiť vypadávanie vlasov?

Na internete, ale aj v lekárňach, sa dá nájsť mnoho prípravkov, ktoré zastavujú, alebo zmierňujú vypadávanie vlasov. Nie všetky sú ale účinné, a preto je vhodné si pozrieť viacej užívateľských recenzií na tieto prípravky.

Sú to napríklad:

 • Kofeínové prípravky
 • Rôzne vodičky zo žihľavy a lopúcha
 • Vlasové peelingy
 • Šampóny na vypadávanie vlasov
 • Rakytníkový olej
 • Ricínový olej
 • Chinínová voda

Transplantácia vlasov

Transplantáciu vlasov by mal vykonávať lekár, ktorý je odborník v tejto oblasti. Transplantácia prebieha tak, že sa presunú vlasy do oblasti, kde sa vlasy nenachádzajú. Väčšinou sa presúvajú vlasy z bočnej strany, do hornej časti hlavy.

Mezoterapia

Tenkou ihlou sa aplikuje do pokožky hlavy mezoterapeutický roztok, ktorý sa do postihnutej oblasti aplikuje rovnomerne mikrovpichmi. Tento roztok obsahuje rôzne látky, ako sú napríklad rastové faktory, redukčné činidlá, minerály, stopové prvky a komplex vitamínov.

Kortikosteroidy

Používajú sa v prípade, kedy je vypadávanie vlasov veľmi rozsiahle. Sú to lieky, ktoré potláčajú vypadávanie vlasov a podporujú rast vlasov. Táto liečba nie je vhodná na dlhšie obdobie, pretože má mnoho nepriaznivých účinkov.

Excimerový laser

Liečba je vhodná pre ženy, aj mužov od 16 rokov. Je to efektívnabezpečná liečba, ktorá nezaťažuje organizmus. Treba 20 až 30 ošetrení, je veľmi rýchle a veľa pacientov uvádza, že už v polovici liečby videli nový rast vlasov.

Nanogén

 

Vypadávanie vlasov nie je len záležitosť mužov
5 (100%) 1 vote

Zanechaj nám komentár